Büyük Millet Meclisi nasıl olmalı?

Posted By on 16/10/2015

dosya

BÜYÜK MİLLET MECLİSİ NASIL OLMALI

 

Gelecekteki milletvekili sayımızı düşünelim. Örneğin bir milyon nüfusa dört milletvekili temsil etsin. Türkiye nüfusu yetmiş milyon ise bu hesaba göre milletvekili toplam sayımız ikiyüzseksen olsun.

 Seçimlerde seçmenin idaresi demokratik ölçülerde sonuçlara yansısın delege sistemi kalksın merkez yoklamasıyla aday belirlenmesi uygulamasına son verilsin

 

 Bir seçim bölgesinin çıkaracağı milletvekili sayısının ve katı kadar aday her partinin listesinde bulunsun bu sıralamayı o seçim bölgesinde ki partilere üye olan üyelerce sırama yapılsın.

Seçimlerin tercihi verecekleri oylar sayılırken o seçim bölgesinde en çok oyu alanlar partilere göre sıralansın baraj sistemi kaldırılsın.

 

 Böylece seçmenin demokratik iradesi sonuca yansısın böylece her düşüncede ki partilerinde parlamentoya girmesi sağlanmış olur diyelim ki seçim bitti.

 

İkinci bir seçime kadar bir milletvekili partisinden istifa ederse milletvekilliğinden de istifa etmiş sayılmalı böyle durumlarda o seçim bölgesinden yedekler arasından en yüksek oyu almış olan kişinin parlamentoya girmesine olanak sağlamalıdır.

 

Burada yanlışlığa meydan vermemek için şunuda açıklayalım istifa eden milletvekilinin yerine aynı partiden de olabilir başka partilerden de olabilir yani en çok oy alan kimse meclise girer böylece kişinin iradesi bir kalemde silinmemiş olur.

 

 

 

Milat Tarihi 1999 Depreminden sonra Ülkem için düşündüğümü kaleme aldım paylaşılmasını istediğimi ilgili kurum ve makamlara gönderdim. Ben T.C. vatandaşı Osman Zor.

Sakarya Kültür ve Doğal Kaynaklar Koruma Derneği Başkanı

İletişim : 
GSM: 0545 556 0618

Sabit : 264 277 00 82

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir