İmar da da sorun varrrrr

Posted By on 09/12/2015

İmar da da sorun varrrrr

Sakarya ovasının betonlaşması şehir plancılarından Oya Arap oğlunun görüşünü gönülden destekliyoruz. Tarım topraklarının aslına rucu durumuna deprem gerçeği hafızalarımıza derin izleri dün gibi algılamalıyız.

Adapazarı Ovası tarım için yıl içinde birden çok çeşit ürün üretebilirliği tarım topraklarını doğru planlama ile tarım reformu olabilir. Bölge arazileri yüksek verim demek ağır sanayinin karşılığı tarım ürün çeşitliliği ile reform oluşabilir.

Sakarya da okuryazar aydınlar şapkalarını çıkarıp önüne koyarak durumun tarafları uzun vadede bilimin doğrularını yazmalıdır. Aksi durumda gelecek nesil bugün yapılan betonlaşan şehrin konutlarını yarın yıkarak bu toprakları yeniden tarım toprakları yapacak.

Ve bugün betonlaşmasına seyirci kalanları yani aydınları ne söyleyerek Bugün bilim otoriterleri söylüyor geç olmadan çözüm yolunda şaşmayın deniyor. Tarım ovası durumundaki bu şehir Depremin acıları?

Zeminden dolayı yaşanmış konutların sağlam zeminlerde yapılmasını söylemelerini duymalıyız… Bilim otoriterleri sağlam zemine taşınmayı önermektedir. Depremden dersimizi almamak için inatlaşmamalıyız. Sonu ölüm oluyor.

Oya Arap oğlu gibi düşünenler sessiz olmamalı; Seslerini doru zamanda duymak istiyoruz; Doğal topraklar Aslına rucu eder; Kirlenen topraklar su ve göller hava kirlilikleri var. Örnek olarak kirlenen Sapanca göl suyu içme suyu olarak içmekteyiz.

 

birincihaber11

Her ne kadar arındırılsa da içme suyu riskli durumdadır?.. Kirlenen toprakların arındırılması bitki örtüsü ağaç dikerek olabilir… Ağaç dikebilme uyumunu; Belediyeler planlama sürecinde kurallara bağlarsa bireyler ağaç dikme alışkanlıkları; Ağaç dikerek olabilir.

Bireyler dikeceği ağacın bölgesini ve numarasını; Bireye takdim edilirse birey diktiği ağacı evlat gibi korunmasını ve büyümesini takip edecektir. Bu ağacı evlat gibi ben diktim bu benim ağacım diyeceği için her birey benimde ağacım olsun diyerek Belediyelerden talep ederek birer ağaç dikebiliriz.

Kirlenen havayı suyu gölleri korumanın alternatifi her birey en az bir ağaç ve birden çok ağaç dikebilir ve İnsanlar üzüntüsünde sevincinde ağaç dikme alışkanlığı oluşur ve son nefes oksijeni olur insanların. Böyle davranışlar kültürümüzün özü olmalı.

Milat tarihi 1999 Depreminden sonra Ülkem için düşündüğümü kaleme aldım paylaşılmasını istediğimi ilgili kurum ve makamlara gönderdim. Ben T.C.vatandaşı Osman Zor İle ile iletişim kurmak isteyenlerin dikkatine 0264,2770082—/  0545,5560618 —İLETİŞİM-11-

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir