Sakarya ili köylüsü 30 yıl sonra Topraksız kalacak

Posted By on 08/11/2015

Sakarya Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği  Tarafından hazırlanan  Rapor  Sakarya’nın  büyük  bir  bölümü  borç  batağında   debelenmekte  20-30  yıl   içinde   Tüm araziler   el  değiştirip  Şirketlerin eline  geçecek   şimdiki  köylüde   bu  şirketlerde  ırgat olarak   çalışacak.

Büyükşehir  Yasası ile   Yok  edilen  Değerlerinin  başında Dereler, Çaylar, Nehirler, Ormanlar, Meralar  ve  Su  havzaları  geliyor.

adap

Büyükşehir  Meclisinden  her  geçen  gün   gündeme   sokulan  maddeler  değişimin  acı  sonuçlanacağının işaretlerini  vermeye  başladı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Gençlik ve Spor Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen Doğa Yürüyüşleri  parkurlarına  baktığımızda 

Akgöl Parkuru – Söğütlü

Değirmendere Parkuru – Erenler

Akçay Parkuru – Sapanca

Yörükyeri Yaylası Parkuru – Akyazı

Keremali – Türbe Parkuru – Akyazı

Dikmentepe Parkuru – Hendek

Karagöl Yanık Yaylası Parkuru – Taraklı

 Kıranyurt Yaylası Parkuru – Pamukova

Doğanın eşsiz manzarası Sakarya’lıları  büyülüyor.

Bu  yürüyüşlere  katılanlardan  bir  tanesi de   Çevrede  neler  oluyor  diyen  var  mı yok.

Antik  yerler,Doğal  sit  alanları  Taşocağı oluyor. Koruması gereken  Kültür  Bakanlığı uzmanları  Olur almışlar    istediklerini yaparlar diyorsa   gün gelecek  bireysel  olarak  bir  adaletsizlikle   karşılaştığınızda  yandım allah    dememelisiniz.

Büyük şehir yasası ile büyükşehirlerdeki 16 bin köyün tüzel kişiliği kaldırıldı. Her biri mahalle oldu. Bu yasa Anadolu köyleri ve kültürüne büyük bir darbe vurdu. Tamamen İtalya modeli olan yasa, tüm mal varlıklarının belediyelere devredilmesini sağladı

Anadolu’ya yayılmış köyler köklü kültürün tohumlarıdır. Köyler olmadan geçmişle geleceği yeniden birbirine bağlamak neredeyse imkânsızdır. Sayıları azalsa da birbirinden kopmuş da olsalar, bu toprakların öz düşüncesini yansıtan son yerleşme yerleridir.

Anadolu ideolojik safların arasında itile kakıla bu günlere getirildi.

yörükyeri2yörükyeri22yörükyeri222

Bu GÜN İSE BU SAFLARDA AYRIŞMANIN ECEL SOLUĞUNU YAŞIYOR. Anadolu bir düşünürdür.

Düşündükçe var olur.

Ona zapt edilen düşüncelerle asırlardır barışıktır, tanışıktır.

Bir yanda şehirler kuran devlet şirketleşmekte, düşünürü para uğruna yok etmektedir.

Evet, yok olan köylerde yetki devri gerçekleşti

Tüzel kişilik hakları kayboldu.

Gelirler ticari şirketler, beklide çok uluslu şirketlerin eline geçecek.

Küçük ölçekli hayvancılık ve tarım faaliyetleri yok olacak.

Fabrikalaşmanın getireceği, sanayileşmiş ve kaybolacak doğal be beşeri özelikler yok olacak.

Hayvansal ve tarım üretimi şirketlerin eline geçecek.

Her şeyden önce kadim Anadolu düşüncesi yok olacak, devletin resmi bilgi ideolojisi yerleşecek.

Köy arazileri TOKİ ve benzeri şirketlerin yatırımlarına açılabilecek. Doğanın düşüncesi yok olup, plastik bir hayatın yerleşmesi sağlanacak.

Aslında bu yasa bir toplumun kendi kökleriyle çatışmasından başka bir şey doğurmayacak. Sizce hangi çatışma bundan daha tehlikeli olabilir ki? Kökleri kaybolan bir düşüncenin geleceğinde kopukluk, ileriye bakan Türkiye için tehlikeli değil midir?

Binlerce köyü tek bir kalemle çizmek, fabrikasyon sebze-meyve, GDO’lu ürünlerle büyütülen çocuklarımız, yok olan kültür değerlerimizden başka ne bırakabilir ki.

Sakarya’nın  büyük  bir  bölümü  borç  batağında   debelenmekte  20-30  yıl   içinde   Tüm araziler   el  değiştirip  Şirketlerin eline  geçecek   şimdiki  köylüde   bu  şirketlerde  ırgat olarak   çalışacak.

yörükyeri3

yörükyeri1

adap1adap3adap4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir