Sakarya Kültür ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği, Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya POLAT’ ı ziyaret etti.

Posted By on 17/12/2019

Sakarya Kültür ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği başkanı Osman ZOR, başkan yardımcısı M.Baki ARDIÇ, Orhan KAHRAMAN, Asım PEŞİN, Hasan KILIÇ, Mehmet BOZACI, Orman bölge müdürü Ziya POLAT’ ı makamında  ziyaret etti.

Bölge müdürü Ziya POLAT ile Sakarya Kültür ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği yönetimi fikir alışverişi, sosyal ,kültürel maddi manevi doğal varlıkların, ormanlar,dağlar, tepeler, nehirler, akarsular,göller,göletler,toprak ana bütünlüğü içinde orman bakanlığının etkin ,seçkin idari kurumu orman bölge müdürü Ziya POLAT  Sakarya da rutin görevleri akışında sivil toplum ayağı derneğin projelerini önemsediğini, dernek faaliyetlerinde yıllarca üretim mantığı ile proje bazında Sakarya da çok sayıda büyük projelere imza atıldığını Orman bölge müdürü Ziya POLAT  orman bakanlığının inisiyatifinde bal ormanlarının başlatılması çok büyük değerdir Ziya POLAT dedi.

Bal ormanlarının ilk inisiyatifi  Osman PEPE’ nin Orman Bakanı olduğu dönemde Sakarya Kültür ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği bal ormanlarının önemini ,değerini,olmazsa olmaz olduğunu o zamanın Sakarya orman bölge müdürü Hasan YILDIZ ile öngörüşmeler yapılması akabinde Osman PEPE’ nin bakanlığı döneminde Sakarya da bal ormanlarını başlatıldığı dönem oldu.

Sakarya da 17.12.2017 bugünkü tarihi itibari ile Sakarya da 27 ayrı yerde bal ormanı kuruldu. ve ülkemizde 700 civarında değişik bölgelerde bal ormanı kurulması derneğimizin projesi olarak onur ve mutluluğunu duyuyoruz.

Sakarya Orman Bölge müdürü  Ziya POLAT ve  dernek yönetimi görüşmede , Sakarya da 27 yerdeki bal ormanlarının dernek bilirkişileri , bölge müdürü  Ziya POLAT ile birlikte alan ziyaretleri yapılacağı karar verildi, henüz alana gidilmedi.

Orman bakanlığı doğanın bütünlüğüne hizmet noktasında birincil etkinliği vardır. Ağacın değerini,önemini mühendislik dalları bilebilir. Bireye ,insana,insanlara ağacı sevdirmenin birinci önceliği ; her insanın bir ağacı olsun!.

Ortak aklın sevgide,barışta, bir ağacın gölgesi çok önemlidir. Ağacın oluşturacağı humusu ,kokuyu,emisyonu, sıcağı dengede,soğuğu dengede ,iklim akışına sentez olmakta. O halde orman teşkilatının uzmanları ağacı bireye,insana sevdirmenin ruhu insan insan  katılımcılık olmalı.

Orman mühendisliği ağaç sevgisini bire bir her insanda o mutluluğu hissetmesi adına her insanın bir ağaç sahibi olması fikrinin projesi Sakarya Kültür ve Doğal Kaynakları Koruma Derneğinin projesi , her insanın bir ağacı olmalı.

Bir insan ömründe bir ağaç sahibi olunca, önce kendini mutlu eder, sonra ortak pay mutluluğu ömründe hiç kimse dostu olmamış olsa bile, sahibi olduğu ağacı ziyaret eder,ağacın yanında nefes alır,nefes verir, ağaç ile resmen konuşsa ,ağacın yapraklarında hareket başlar. Bu bilimsel bir gerçektir. O zaman insan yalnızlıktan kurtulur.79105231_1032038940481876_6677663616784662528_n

Ağaç 1400 yıl önce sevgili peygamberimiz Ağacın önemini o zamanda beyan etmiştir. Ne demiştir? Dünya yıkılacağını bilse bir insan ,elinde bir ağaç fidanı varsa, onu toprağa diksin. Ağaç küresel ısınmayı durduracak tek değerdir.

Küresel ısınma ,yerleşimlerin yanlışlığından,çoraklaşan arazilerin çıplak kalışından, tarım toprağının değerine önem verilmeyişinden, küresel ısınma ileri zamanlarda birinci sorun olacaktır.

Mevsimler birbirinin içine girecektir. Yazı kışı, ilkbaharı sonbaharı karışacaktır.Mevsimlerin olmazsa olmazı bitki örtüsünün anası toprak gövdesi;  ağaçtır. Ağaç yaşamın her katmanında vardır.

Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya POLAT iyi niyet bir bilim adamı olduğunu düşünüyoruz.İleri ki zamanlarda, umarız icraatı ile sivil toplum örgütlerinin anlam ve önemini icraatlarında katılımcı birlik beraberliği görürüz inşallah. Sayfa okurlarımıza saygı ve hürmet arz ederiz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir