SAKÜDE Yönetimi Gebze Cumhuriyet Başsavcısı Cemil KUYU ‘yu ziyaret ettiler

Posted By on 27/12/2017

SAKÜDE Yönetimi Gebze Cumhuriyet Başsavcısı Cemil KUYU ‘yu ziyaret ettiler

Sakarya Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma  Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman ZOR, Başkan Vekili  Fehmi DUMAN,Yönetim Kurulu Üyesi Asım Peşin, Yönetim Kurulu Üyesi Mine Kara, Yönetim Kurulu Üyesi Yüksek Mimar Talip ALYÜZ Gebze Cumhuriyet Başsavcısı Cemil KUYU ‘yu ziyaret etti

Sakarya Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma  Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman ZOR “Küresel Isınma,Evlilik Oluşumu konularındaki  düşüncelerini  anlattı.

SAVCI1 SAVCI2 SAVCI3 SAVCI4

Sakarya Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma  Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekili  Fehmi DUMAN  “Tarım Toprakları,Meralar,Ormanlar,Su  Kaynakları ile  Şehirlerin Betona dönüşündeki  yanlışları  anlattı”

Gebze Cumhuriyet Başsavcısı Cemil KUYU  Sakaryalı  Kültür ve Doğa  aşıklarının  30 Yıldan bu yana  verdikleri  gönüllü  mücadeleyi  kutluyorum  dedi.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI GEBZE ADALET SARAYI:

Marmara Bölgesinin en büyük ikinci ilçesi olan Gebze’nin tarihi, Eski Yunan ve Roma’lıların  Bitinya (Bithynie) dedikleri bölgede,  M.Ö. XII yy. a kadar dayanmaktadır.
Antik dönemde ‘Libyssa”, Roma/Bizans devirlerinde “Dakibyza” olarak adlandırılan Gebze, 1330 yılında Sultan Orhan döneminde fethedilmiş ve bu dönemlerden sonra, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesindeki “Gel bize” galatından adının “Gebze”ye dönüştüğü bilinmektedir.
Gebze, günümüzde Türkiye’nin en önemli ticaret, lojistik, endüstri, istihdam ve ulaşım merkezlerinin başında gelmektedir. İstanbul ve Bursa’dan sonra Gebze ülkemizin üçüncü sanayi bölgesidir. Mevcut Organize Sanayi Bölgelerinde sınai üretim, ihracat ve istihdam potansiyeli yönünden çoğu ihracata yönelik olmak üzere , Gebze bir başına ülke sinai  (makine, kimya, otomotiv, optik, elektronik, sınai/tıbbi gaz, gıda, ambalaj, ilaç ve bilişim sektörü) üretiminde %15’lik paya sahiptir.
Endüstriyel ve sınai bir bölge olmasına rağmen, bir yanı denizle çevrili Gebze’nin %55’i ormanlarla kaplıdır.
Ülkemizde müstakil üniversitesi bulunan tek ilçe olan Gebze, Marmara Bölgesinin  İstanbul’dan sonra hava-kara-deniz ulaşımında ikinci önemli kavşak noktasıdır.
Şair ve büyük fikir adamı Necip Fazıl KISAKÜREK’in dedesinin de Ağır Ceza Reisliği yaptığı Gebze Adliyesi, Cumhuriyetimizin kurulduğu dönemle birlikte faaliyete geçmiştir. 1974 yılına kadar eski hükümet binası, 1997  yılında kadar yeni hükümet binası içinde hizmet veren Gebze Adliyesi, 1997 de müstakil bir binaya taşınmış, 2016 yılından sonra ise hizmete giren yeni Gebze Adalet Sarayında yargısal faaliyetlerini sürdüre gelmişdir.
70.000 m² lik kapalı alana sahip Gebze Adalet Sarayı 6 ana bloktan müteşekkildir. Batı kanatta yer alan 4 blok tamamen mahkemelere tahsisli olup, bu bloklarda sadece mahkeme kalemleri, duruşma salonları ve hakim odaları mevcuttur. Doğu kanadında yer alan bir blok da Cumhuriyet Başsavcılığı, diğer blok da ise genel hizmet birimleri yer almaktadır. Hakim,C.Savcıları,adli personel ve iş sahipleri yönünden güvenlik kontrollü ayrı giriş kapıları, bir kısmı panoramik tüm katlara hizmet veren asansörlerin yer aldığı Kurumumuzda,tüm hizmet birimlerinde hakim-savcı odaları en az 26 m², sair hizmet birim alanları ise asgari 48 m² ve üstüdür.
Akıllı bina formatında ve otomasyon sistemleri ile Ülkemizin ve Avrupa’nın en fonksiyonel hizmet binaları içinde yer alan Gebze Adalet Sarayında;
550 araçlık kapalı ve açık otopark, 300 kişilik konferans salonu, 10.000 m² peyzajlı açık yeşil alan, iki kafeterya, iki restaurant, market, PTT, bankacılık birimleri, Baro hizmet birimleri ve adliye çalışanlarının çocukları için kreş ve anaokulu;
Bağımsız birimler halinde pilot icra müdürlüğü, Denetim Serbestlik Müdürlüğü, segbis birimleri, Arabuluculuk Ofisi, Uzlaşma Bürosu, Mağdur Hakları ofisleri yer almaktadır. Gebze Cumhuriyet Başsavcılığının Yıllık soruşturma sayısı 25.000 , ilamat sayısı ise 24.000 civarındadır.
Modern bir site içinde güvenlikli, açık/kapalı otoparkı ve diğer sosyal aktivitelerin de yer aldığı 57 daireden oluşan Adalet lojmanları Adliye Sarayına 5-7 dk. mesafededir.

adliye adliye2 adliye3 adliye4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir