Tarım toprağı korunmasa insanlık aç kalır

Posted By on 16/11/2016

Sakarya Kent Şurası Şubat ayı toplantısına kadınların sorunları ve küresel ısınma tehdidi konuşuldu.

Şurada Çevre ve kadınların sorunları konuşuldu

Kent Şurası’nda konuşan Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç.Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu, küresel ısınma nedeniyle önümüzdeki dönemde hava sıcaklıkların 50 dereceye kadar çıkmasının öngörüldüğünü söyledi. Gümrükçüoğlu, “Bu nedenle tarım arazilerine, çevreye ve suyumuza önem vermek zorundayız” dedi.

SEÇKİN KONUKLAR

Sakarya Kent Şurası 60. Toplantısında Türk Kadınlar Birliği (TKB) Sakarya Şube Başkanı Tevhide Yağan ve Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim görevlisi Yrd. Doç.Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu’nu ağırladı. Toplantının ana konusu da kadınların sorunları ve küresel ısınma oldu.

GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİ

Sakarya Kent Şurası Şubat Ayı Olağan Toplantısı’nın açılış konuşmasını yapan Şura Başkanı Yavuz Deniz, kısa bir süre önce ameliyat geçiren şura üyeleri; Erdoğan Çamlıyurt, Aydoğan Horozlu ve Hamdi Şenoğlu’na şura adına ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti. Açılış konuşmasında Muhasebeciler Haftası ve Yeşilay Haftası’nı da kutlayan Yavuz Deniz,  Sakarya Adliyesi’nde görev yaptıkları sırada polis tarafından karakola çağrılan gazeteciler Nurettin Eryılmaz ve Aziz Güvener’e de ‘geçmiş olsun’ dileklerini ileti.

TKB BAŞKANINDAN TEŞEKKÜR

Yavuz Deniz’in açılış konuşmasının ardından söz alan TKB Sakarya Şubesi Başkanı Tevhide Yağan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken kendisini davet eden Kent Şurası’na tüm kadınlar adına teşekkür etti. 7 Şubat 1924 tarihinde kurulan Türk Kadınlar Birliği’nin Atatürk’ün eşi Latife Hanım’dan da büyük destek aldığını belirten Yağan, birliğin kuruluş amacının kadınların siyasal haklarını elde etmesi ve sosyal yaşama aktif olarak katılması olduğunu anlattı.

haber-tkb-738

TOPLU NİKAH PROJESİ NEDEN BİTTİ?

TKB Sakarya Şubesi’nin yaptığı çalışmaları şura üyeleriyle paylaşan Tevhide Yağan, Sakarya’da 1761 kadını okula göndererek okuma yazma öğrettiklerini ve başlattıkları toplu nikah projesiyle de birçok kadına sıcak bir yuva sağladıklarını söyledi. 5 yıl süren toplu nikah projesini neden sonlandırdıklarını da anlatan Yağan, “Son üç yıldır toplu nikâh kıyma programını yapmıyorum. ‘Neden yapmıyorsunuz?’ derseniz karşıma 12 yaşında 13 yaşında ve 17 yaşlarında kız çocukları ‘nikâhımı kıyın‘ diye gelmeye başladılar, ben de bu nedenle bu çalışmayı sonlandırdım” diye konuştu.

CEZAEVİ ÇALIŞMALARI

Dünya Kadınlar Günü ve Anneler Günü gibi özel günlerde cezaevinde bulunan kadınlara da el uzattıklarını anlatan Tevhide Yağan, “Hayırsever vatandaşların da desteğiyle cezaevindeki çocuklu kadınlar için 7 adet buzdolabı aldık. Kadınların güncel ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli yardımlar yaptık. Cezaevinde konfeksiyon atölyesi açtık; kadınlarımız burada iş yapma imkanı buldular. Bu yıl yine Anneler Günü’nde cezaevinde yatan kadınların koğuşlarının duvarını tablolarla süslemeyi planlıyoruz” dedi.

haber tkb 732 haber tkb 738 haber tkb 739   hamdi şenoğlu hamdi şenoğlu1 şura başknı yavuz deniz tema mahinaz gümrükçüoğlu türk kadınalr birliği tevhide yağan

aydoğan horozlu

‘BAĞIŞ ALMIYORUZ’

TKB’nin yetim kız çocuklarına şefkat elini uzattığını ve üniversitede okuyan 22 kız öğrenciye de burs verdiğini anlatan Yağan, birlik olarak hiçbir bağış almadıklarının da altını çizdi. Yağan, “Ben Sakarya’da 18 yıldır Türk Kadınlar Birliği Şube başkanıyım,  ‘bir kuruş bağış yaptım bu birliğe’ diyenin alnını karışlarım, biz kesinlikle bağış almıyoruz” diye konuştu.

KADINLAR İÇİN EĞİTİM PROGRAMLARI

TKB Sakarya olarak kadınlara yönelik birçok kurs açtıklarını belirten Yağan, “İş-Kur İl Müdürlüğü ile işbirliği yaparak kadınlarımız içi aşçılık kursu açtık. Bu kurslarda 26 kadın eğitim görerek sertifika aldı. Bu kadınları sigortalı olarak işe yerleştirdik. Ayrıca çocuk bakıcılığı ve yaşlı hasta bakıcılık kursu düzenledik.  Bu kurslar sonunda da 176 kadın sertifika aldı. Onlar da hastanelerde işe yerleştirildiler, hepsi çalışıyorlar” bilgisini verdi.

KADIN CİNAYETLERİ

Kent Şurası Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu’nun “Kadın cinayetleri durduramıyor, sanıklara iyi hal indirimi yapılıyor Türk Kadınlar Birliği olarak sizler ne yapıyorsunuz?“ diye sorması üzerine de Yağan, kadın cinayetlerinde iyi hal indiriminin yasadan çıkarılması gerektiğini söyledi. TKB Başkanı, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızın bu konuda çalışmaları var. İnşallah önümüzdeki yıl iyi hal uygulamasını görmeyeceğiz. Kadına yönelik şiddet ve cinayetler de bitecek” dedi

GÜMRÜKÇÜOĞLU,  KÜRESEL ISINMAYI ANLATTI

Kent Şurası’nın diğer konuğu Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç.Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu ise mevsim değişikleri, küresel ısınma ile çevre konularına değindi. Geçtiğimiz yıl Paris’te düzenlenen Çevre Zirvesi’nde 180 ülkenin küresel ısınmayı masaya yatırdığını hatırlatan Gümrükçüoğlu,

“Diğer yıllara göre bu son yapılan toplantı çok farklıydı.  Dünyanın geleceğini kurtarmak için belirli kararlar alındı” dedi.

NEDENLERİ SIRALADI

Yrd. Doç.Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu, dünyada nüfus yoğunluğunun aşırı bir şekilde artması, yoğun göç ve kentleşme hareketleri, yaşam standartlarının yükselmesi, Endüstri Devrimi’nden günümüze kadar yoğunlaşan sanayi üretimindeki artışların küresel ısınmada önemli rol oynadığını söyledi. Gümrükçüoğlu, son 150 yıldır tüketimi artan petrol, kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtların da küresel ısınmanın başlıca sebepleri arasında olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE’NİN İKLİMİ DEĞİİŞİYOR

Küresel iklim değişikliğinden Türkiye’nin de olumsuz etkilendiğini belirten Gümrükçüoğlu, “Hazırlanan çeşitli senaryolara ve projeksiyonlara göre Türkiye’nin de içinde bulunduğu enlemlerde, sıcaklıklardaki artışların; yağış rejiminde değişmeler, deniz suyu seviyesinde yükselmeler ve toprak su içeriğinde önemli azalmalar şeklinde olacağı tahmin edilmektedir” dedi.

‘SICAKLIKLAR 50 DERECEYİ BULACAK’

Kürsel ısınma nedeniyle önümüzdeki dönemde İstanbul’daki hava sıcaklığının 50 dereceye kadar ulaşmasının öngörüldüğünü belirten Gümrükçüoğlu,”Sakarya’daki doğal gaz çevrim santrali de şehirde bir miktar sıcaklık artışına katkı sağlamıştır denebilir. Kürsel ısınma artışı sürdüğü sürece ani sıcaklıklar ve yağışlara neden olacak.  Bu da yaşamı olumsuz bir şekilde etkileyecek“ dedi.

SAKARYA’NIN 3 ÖNEMLİ SORUNU

Kent Şurası Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu’nun sorusu üzerine Sakarya’nın en önemli 3 sorununa da değinen Yrd. Doç.Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu “Bu sorunları bir başlıkta toplayabilirim. Sakarya’da yanlış arazi kullanımı toprağı amaç dışı kullanmak anlamına geliyor. Tarım arazilerinin üzerine yanlış şekilde sanayi kurup imara açarsanız, ormanlık alanları ortadan kaldırarak keserseniz, göl çevresine, Sakarya Nehri kenarına konut yaparsanız su kaynaklarına büyük zarar verirsiniz. Türkiye’nin en verimli tarım arazilerini yok ederseniz.  Sonunda sanayide üretilen metal ürünleri yemek zorunda kalırız. Bu nedenle tarım arazilerine, çevreye ve suyumuza önem vermek zorundayız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

ŞENOĞLU: ‘TOPRAĞIN DEĞERİNİ BİLMELİYİZ’

Kent Şurası üyesi ve Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu da tarımsal alanların neden korunması gerektiğini anlattı. Şenoğlu, “Dünyanın en değerli tarım toprağına sahibiz ve maalesef bunun değerini önemini bir türlü anlatamıyoruz. Tarım toprağı korunmasa insanlık aç kalır. Topraklarımızın değerini çok iyi bilmeliyiz.  Dünyada en büyük biri tarımsal üretimdir. Ambarların mısır, buğdayla dolu olması en büyük güçtür” dedi

TABELA SIKINTISI

Kent Şurası üyesi ve eski Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Horozlu da, Adapazarı ilçesinin hala bir tabelası olmamasını eleştirdi. Horozlu, “Sakarya’da tüm ilçelerin isimleri karayollarında tabelalarla belirlenmiş. Merkez ilçe Adapazarı’nın sınırlarını gösteren bir tabela ise yok. İlçeyi adeta yok sayıyorlar. Belediye neden bu hususa dikkat etmiyor? Neden ilçenin giriş çıkışlarında isim tabelaları yok?” ifadelerini kullandı.

CADDE YENİLEME ÇALIŞMALARI

Toplantının son bölümünde konuşan Kent Şurası Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu ise daha önceki toplantılarda eski Ankara Caddesi ve eski Karasu Caddesi yolunun onarılması konusunu dile getirdiklerini hatırlattı. Her iki caddede onarıma başlandığını belirten Hacıeyüpoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’na teşekkür etti.

haber tkb 760

haber tkb 759

ÇİÇEK TAKDİMİ

Sakarya Kent Şurası’nın kapanış konuşması sonrasında Türk Kadınlar Birliği  Şube Başkanı Tevhide Yağan ve Yrd. Doç.Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu na çiçek takdim edildi. Sakarya Kent Şurası Başkanı Yavuz Deniz her iki konuğa da teşekkür bir sonraki şura toplantısının  29 Mart’ta yapılacağını duyurdu.

KİMLER KATILDI?

Sakarya Kent Şurası’nın 60. toplantısına şu isimler katıldı: Kent Şurası Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, Kurcu üye Prof Dr. İsmail Çallı, Nuri Paker. Şura Başkanı: Yavuz Deniz. Şura Üyeleri: Ahmet Erdem, Avni Akran, Aydemir Horozlu, Cavit Pay, Cevat Bezek,

Erdoğan Çamlıyurt, Fethi Sarıoğlu, Hakan Alkan, Hamdi Şenoğlu, İbrahim Balaban, İsmail User, Kamil Tever, Mehmet Çatalbaş, Mehmet Hamaz, Nurettin Eryılmaz, Osman Nuri Ürküt

Sait Beşir, Sami Çakan, Seçkin Teklioğlu, Taner Başoğlu, Tansu Uzun, Yaşar Tecan, Zeki Çelebi, Mehmet Akaş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir